Kontakt 

O regionie

Ośrodek wypoczynkowy w Wycinkach położony jest w regionie etnograficznym zwanym Kociewiem, na skraju Borów Tucholskich, nieopodal zjazdu z autostrady A1 – węzeł Warlubie lub węzeł Kopytkowo.

Wycinki to mała miejscowość położona w pobliżu Osieka nad tzw. Kociewskim Morzem, jez. Kałębie o pow 458 ha. Jest to niezwykły teren o bardzo ciekawych walorach przyrodniczych i krajobrazowych .

Podstawowym elementem krajobrazu kociewskiego są różnorodne pod względem gatunkowym lasy  i bardzo czyste jeziora, przez co teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a jednocześnie jeszcze nieodkryty przez rzesze turystów.

Kociewie jako region, posiada też swoją kulturę objawiającą się w szczególności gwarą kociewską, strojem i specyficznym drewnianym budownictwem, czego przykładem są min. chaty podcieniowe (domki typu ANTOŚ są wzorowane na tego typu chatach). Na terenie Kociewia istnieje także wiele rezerwatów przyrody. Są to rezerwaty zarówno fauny i flory. Do najważniejszych w pobliżu zalicza się Krzywe Koło Pętli Wdy, Jez. Udzierz, Czapli Wierch.

Wypoczywając na Kociewiu można spotkać się z wieloma gatunkami ptaków i ssaków min. dzięciołem czarnym , żurawiem, czaplą siwą, cietrzewiem, głuszcem, krogulcem, myszołowem, bobrem, danielem, sarną, lisem, szarakiem,  jeleniem , borsukiem, dzikiem a nawet jenotem.

Dzięki licznej ilości jezior i rzek Kociewie jest rajem także dla wędkarzy, a okoliczne lasy co roku przyciągają wielu grzybiarzy. Dla turystów aktywnie wypoczywających jest to wymarzone miejsce min. dzięki wielu oznakowanym szlakom. Najpopularniejszym szlakiem rowerowo-pieszym w pobliżu ośrodka jest błękitny szlak Partyzantów AK. Jest to idealne miejsce  do uprawiania takiej turystyki jak:
- turystyka rowerowa,
- turystyka piesza oraz nordic walking,
- rajdy konne,
- windsurfing,
- żeglarstwo,
- kajakarstwo ( spływy kajakowe Wdą , Wierzycą),

Zimą niezwykle popularne są kuligi, narciarstwo biegowe oraz bojery.

Dla miłośników historii jest to również bardzo atrakcyjny region, obfitujący w okolicy w średniowieczne zamki w Malborku, Gniewie i Kwidzynie, grodziska min. w Owidzu koło Starogardu Gd.  i obiekty sakralne takie jak Katedra Diecezjalna w Pelplinie wraz z Muzeum Diecezjalnym. W Wycinkach znajduje się także Muzeum Kociewskie, a w niedalekim Osieku Sanktuarium Św. Rocha. Z jeziorem nad którym położony jest ośrodek związanych jest wiele podań i legend min. o zatopionym skarbie Napoleońskim. Jako, że jezioro położone jest na trasie średniowiecznego szlaku bursztynowego na jednej z wysp można znaleźć ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego.

W sezonie na Kociewiu odbywa się wiele imprez historycznych, folklorystycznych i kulturalnych.Do najważniejszych możemy zaliczyć:
- oblężenie Malborka (lipiec),
- Vivat Waza w Gniewie (lipiec),
- jarmark cysterski w Pelplinie (wrzesień),
- festyny z cyklu „Lato na Kociewiu” organizowane praktycznie co tydzień w różnych miejscowościach regionu w okresie czerwiec-wrzesień  imprezy o charakterze historycznym.

Bardzo serdecznie zapraszamy przez cały rok!!!!!